Styl gotycki wylucza się

IMG_2021

 

Styl gotycki wyklucza się – to przewodnik po międzywojennej architekturze województwa śląskiego, którego jestem współautorem (razem z Anną Syską).  Publikacja została wydana przez Śląskie Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Katowicach. W 2015 roku magazyn „Culture” uznał ją za jedną z najciekawszych książek o architekturze i designie 2015 roku.

Tytuł „Styl gotycki wyklucza się” został zaczerpnięty z warunków konkursu na projekt gmachu Urzędu Wojewódzkiego i Sejmu Śląskiego w Katowicach. Był to zapis odnoszący się do preferowanej stylistyki obiektu. Tytuł symbolicznie podkreśla tendencje w międzywojennym budownictwie, które powstawało w ówczesnym województwie śląskim. Miało ono być nowoczesne i nie czerpać z tradycji poprzednich wieków. Rezygnując z kolumn, rozbudowanych gzymsów i kwiatonów, architekci wykorzystywali możliwości, które dawały cegła, żelbet i kamień.

Przewodnik zawiera opisy i fotografie 120 obiektów z 28 miejscowości województwa śląskiego. Są wśród nich obiekty sakralne, urzędy, szkoły, ogródki jordanowskie, baseny kąpielowe, obiekty wojskowe, wille, osiedla mieszkaniowe oraz kamienice czynszowe zaprojektowane m.in. przez Dominikusa Böhma, Stefana Bryłę, Oskara Goltza, Josefa Hoffmanna, Mariana Lalewicza, Otto Lindera, Ericha Mendelsohna, Tadeusza Michejdę, Edgara Norwertha, Karoal Schayera, Adolfa Szyszko-Bohusza, Fryderyka Tadaniera i Konrada Wachsmanna.

„Styl gotycki wyklucza się” to wydawnictwo pozwalające porównać obiekty wybudowane przez II wojną światową w Polsce oraz Niemczech. Jest to jednocześnie informator pomocny podczas spacerów po ulicach miast i regionalnych wycieczek. Jego powstaniu przyświecała idea, aby zaprezentować nie tylko znane obiekty znajdujące się w miejskich centrach województwa, ale także budynki wzniesione w niewielkich miejscowościach, które turyści zwykle omijają.

Fanpage na facebooku „Styl gotycki wyklucza się”

Kup książkę w księgarni Zła Buka.

Styl gotycki wyklucza się. Międzywojenna architektura w województwie śląskim
Anna Syska, Tomasz Kiełkowski
Opracowanie graficzne: Agnieszka Lesz
Śląskie Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Katowicach, Katowice 2015, s. 300

Przykładowe zdjęcia z książki:Możliwość komentowania została wyłączona.